Apiterapi Anlamı

Apiterapinin Anlamına dair yazı.
Apiterapi nedir, apiterapi anlamı ne ifade eder?

Doğal metotlar ile yapılan tedaviler yönünde her geçen gün sonuçlanan araştırmalar; toplumların dikkatini doğal tedavi yöntemlerinden birisi olan apiterapi gibi konular üzerinde yoğunlaştırmaya başladı. Bu yöneliş ile birlikte çok sayıda kişinin bilmesi yeni kavramlar ortaya çıktı. İşte bu noktada insanlar, apiterapinin anlamı ve faydaları konusunda arayış içerisine girdi.

Apiterapi nedir, apiterapinin anlamı nedir, apiterapinin faydaları nedir diye konuya giriş yapmadan önce günümüz sağlık sektörünün işleyişine kısaca bakmakta fayda vardır.

Bilindiği gibi başta antibiyotiğin etkisini önemli ölçüde yitirmesi yanı sıra kimyasal ve sentetik ilaçların çok sayıda yan etkilerinin ortaya çıkması ile birlikte insanlar artık doğal yöntemler ve geleneksel tamamlayıcı tıp metotları ile tedavi arayışına girdiler.

Peki apiterapi nedir, apiterapinin anlamı nedir, apiterapi yapılırken kullanılan unsurlar insanlar üzerinde ne gibi etkiler bırakıyor diye bakıldığında; artık günümüz anlayışında iyiden iyiye yerleşen olumlu sonuçlar ortaya çıkardığı görülmektedir.

Çok kısa apiterapinin anlamı nedir, apiterapi nedir sorusunun en kısa cevabı; arı sütü, bal, polen, arı zehri gibi arı ürünlerinin bir yada birden fazla hastalığın önlenmesi veya iyileştirilmesi amacıyla kullanılması olarak ifade edilebilir.

Uzmanlarca bilindiği gibi balın fizyolojik özellikleri ve kullanımı konusunda yüzlerce literatür bulunmaktadır. Bal son derece doğal bir enerji kaynağı olmakla kalmayıp çocuklar, yaşlılar, sporcular, hasta ve düşkünlerle birlikte normal sağlıklı insanlar tarafından da severek ve bilinçli olarak tüketilen bir gıdadır.

Bal sadece iştah artırmakta, enerji ve direnç kazandırmakla kalmayıp kemiklerde kalsiyum fiksasyonunu artırır.

Apiterapi esnasında kullanılan polen, insanlar tarafından günlük olarak protein, vitamin ve mineral madde gereksinimini karşılamak için doğrudan doğruya kullanılabilmektedir. Ayrıca besleme amacıyla az miktarda alınan polenin sinerjik etki yaparak pek çok yarayışlı maddenin karşılıklı etkileşmesi ile metabolizmayı ve sindirimi iyileştirmekte olduğu tespit edilmiştir.

Sadece bilimsel dergiler ve tebliğlerde değil artık günümüzde bilimsel içerikli olmayan birçok sağlık dergilerinde bile polen tüketiminin etkileri ve yararları ile ilgili yazılar göze çarpmaktadır.

Arı sütü ise, genel olarak vücutta hücre yenilenmesi, üretimi (hücre) ve metabolizması üzerinde etkili olduğundan organizmanın bütün dokularında canlılık ve bunun sonucunda sağlık, enerji, bağışıklık ve dinçlik meydana getirdiği yapılan çalışmalar ile tespit edilmiştir.

Arı sütü’ne yönelik sadece Japonya’da 54 farklı hastalık üzerinde yapılan uygulamalarda ortalama % 80 dolayında iyileşme belirleyen araştırmacılar bu hastalıkların bazılarının iştahsızlık, kronik hastalıklar nedeniyle vücut savunma sistemi yetersizliği, metabolizma ve beslenme bozuklukları, adet bozukluğu, sindirim sistemi rahatsızlıkları, astım, bronşit, kronik kabızlık, asabilik uykusuzluk ve karaciğer rahatsızlıkları olarak bildirmektedirler.

Apiterapi uygulamasında kullanılan propolis, sağlık için vücut yoluyla alınması gereken 22 besini bünyesinde taşıması açısından içinde bulunduğumuz yüzyıl da keşfedilen mükemmel doğal ilaç olarak kabul edilerek son derece önem kazanmıştır.

Son günlerde dikkat çeken bir diğer apiterapi uygulaması unsurlarından olan arı zehiri ise birçok rahatsızlığa iyi gelmesi nedeniyle üretimi ve tıpta kullanımı her geçen gün arttığı gözlemlenmektedir.

Yapılan araştırmalarda arı zehirinin birçok rahatsızlığa iyi gelmesi nedeniyle üretimi ve tıpta kullanımı her geçen gün arttığı gözlemlenmektedir. Farmokolojik olarak bakıldığında ise; arı zehiri kan dolaşımını artırıcı, bakteri öldürücü, radyasyona karşı koruyucu, tansiyon düşürücü etkileri ve bağışıklık sistemini aktive edici etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir.

Arı ürünlerinin insan sağlığı açısından önemi ve apiterapi de kullanımına bakıldığında kuşkusuz çok sayıda faydaları olduğu tespit edilmektedir.

Konuya apiterapinin anlamı yanı sıra apiterapi merkezleri açısından baktığımızda özellikle Uzakdoğu ülkelerinde başlayan ve dünyada hızla gelişen arı ürünleri ile tedavi yöntemlerinin hızla yaygınlaştığı görülmektedir. Hatta, başta Japonya, Doğu Asya ülkeleri, Amerika, Kanada gibi ülkelerde apiterapi merkezleri kurulduğu bilinmektedir.