Apiterapi

Apiterapi Nedir?
Apiterapi uygulamasında kullanılan bal, propolis, arı sütü ve polen gibi faydalı şeyleri üreten çalışkan bir arı.

Apiterapi kısaca; arı sütü, bal, polen, arı zehri gibi arı ürünlerinin bir yada birden fazla hastalığın önlenmesi veya iyileştirilmesi amacıyla kullanılması şeklinde tanımlanabilir.

Son günlerde başta antibiyotiğin etkisini önemli ölçüde yitirmesi ve diğer kimyasal ve sentetik ilaçların çok sayıda yan etkilerinin ortaya çıkması ile birlikte doğal yöntemler ile geleneksel tamamlayıcı tıp metotları ile tedavi öne çıkmaya başladı.

Doğal metotlar ile yapılan tedaviler yönünde her geçen gün sonuçlanan araştırmalar; toplumların dikkatini fitoterapi, aromaterapi, apiterapi gibi bu konular üzerinde yoğunlaştırmaya başladı.

Konuya apiterapi merkezli baktığımızda özellikle Uzakdoğu ülkelerinde başlayan ve dünyada hızla gelişen arı ürünleri ile tedavi yöntemlerinin hızla yaygınlaştığı görülmektedir. Hatta, başta Japonya, Doğu Asya ülkeleri, Amerika, Kanada gibi ülkelerde apiterapi merkezleri kurulmuştur.

Arı ürünlerinin insan sağlığı açısından önemi ve apiterapi de kullanımına bakıldığında kuşkusuz çok sayıda faydaları olduğu tespit edilmektedir.

Uzmanlarca bilindiği gibi balın fizyolojik özellikleri ve kullanımı konusunda yüzlerce literatür bulunmaktadır. Bal son derece doğal bir enerji kaynağı olmakla kalmayıp çocuklar, yaşlılar, sporcular, hasta ve düşkünlerle birlikte normal sağlıklı insanlar tarafından da severek ve bilinçli olarak tüketilen bir gıdadır.

Bal sadece iştah artırmakta, enerji ve direnç kazandırmakla kalmayıp kemiklerde kalsiyum fiksasyonunu artırır.

Apiterapi esnasında kullanılan polen, insanlar tarafından günlük olarak protein, vitamin ve mineral madde gereksinimini karşılamak için doğrudan doğruya kullanılabilmektedir. Ayrıca besleme amacıyla az miktarda alınan polenin sinerjik etki yaparak pek çok yarayışlı maddenin karşılıklı etkileşmesi ile metabolizmayı ve sindirimi iyileştirmekte olduğu tespit edilmiştir.

Arı sütü ise, genel olarak vücutta hücre yenilenmesi, üretimi (hücre) ve metabolizması üzerinde etkili olduğundan organizmanın bütün dokularında canlılık ve bunun sonucunda sağlık, enerji, bağışıklık ve dinçlik meydana getirdiği yapılan çalışmalar ile tespit edilmiştir.

Apiterapi uygulamasında kullanılan propolis, sağlık için vücut yoluyla alınması gereken 22 besini bünyesinde taşıması açısından içinde bulunduğumuz yüzyıl da keşfedilen mükemmel doğal ilaç olarak kabul edilerek son derece önem kazanmıştır.

Son günlerde dikkat çeken bir diğer apiterapi uygulaması unsurlarından olan arı zehiri ise birçok rahatsızlığa iyi gelmesi nedeniyle üretimi ve tıpta kullanımı her geçen gün arttığı gözlemlenmektedir.