Arı

Arı nedir.
Arı: temiz, tertemiz, saf, iyi!
Arı deyince hemen aklımıza; bal yapan kanatlı bir böcek aklımıza gelir ama arı kelimesinin sözcük anlamına bakıldığında bizi ne kadar etkileyeceğinin farkına hiç vardık mı acaba Belkide balın saflığı ile özdeşleşen tarafıyla arı kelimesi hiç irdeledik mi?
Arı kelimesinin içindeki sırrın, yine arının ürettiği bal gibi tertemiz olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. İçinde yabancı şeyler bulunmayan, katışıksız, katkısız, kirli olmayan, temiz, kötülüklerden uzak, günahsız, tertemiz sıfatlarını içinde barındıran arı kelimesi bize balın ne kadar şifalı olduğunu göstermesi için önemli bir veri olarak karşımıza çıkması için yeterli olmaktadır.
Arı nedir sorusunun cevabı genel itibari ile; zarkanatlılardan, toplu olarak yaşayan, kovana alınabilen, bal ve balmumu yapan, koyu kahverenginde, kuyruğundaki iğnesiyle sokan, balarısı da denilen bir böcek olarak verilmektedir. Genel itibari ile bal yapan bir böcek olarak bilinse de eşekarısı gibi farklı türleri de mevcuttur.

Yaşadıkları yerin bitki örtüsü iklimine uyum sağladıkları için bal verimi, koloni yaşam tarzı, vücut yapısı ve rengi değişiklik göstermektedir. Bal yapan arı çeşitleri yaşadıkları ülkeye, bölgeye, renklerine ve vücut şekillerine göre tanımlanırlar.

Bal arıları, “bal taşıyan arı” anlamında Latince’de “apis mellifera” olarak adlandırılır.

Çok farklı çeşitleri vardır. Ancak Türkiye’de ülkemizde ve çevresindeki yaygın olan çeşitleri olmasından dolayı aşağıda bazı türleri hakkında kısa bildiler aktardık. Yaşadıkları bölgeye, ülkeye ve renklerine göre isimlendirilen bazı çeşitleri şunlardır:

Kafkas Arısı:

Kafkas bal arılarının anavatanı Kafkasya olup yaşadığı yere göre iki türe ayrlır. Bunlardan birincisi dağlarda yaşayan Kafkas arısı gri renklidir. Diğer Kafkas arısının ikincisi ise alçak veya ovalık yerde yaşayan olanıdır.

Kafkas bal arılarının en fazla tercih edileni dağ kesiminde yaşayan türüdür. Kafkas arısı uysal bir yapıya sahip olup yavru verimi yüksektir.

Kıbrıs Bal Arısı:

Kıbrıs bal arısı küçük yapılı koyu sarı renkli olup çok hırçın ve saldırgan bir yapıya sahiptir. Kıbrıs bal arısının bu özelliğinden dolayı kontrol ve idaresi oldukça zor olarak bilinir. Türkiye’de Akdeniz Bölgesinde azda olsa bulunmaktadır.

Suriye Bal Arısı:

Suriye bal arısı Kıbrıs bal arısının özelliklerine çok benzemekte olup bu özelliklerinden dolayı fazla yetiştirilmemektedir.

Anadolu Arısı:

Anadolu arısı genelde esmer renkli olup sakin tabiatlı bir tür olarak bilinir.

Her türlü iklim koşullarına uyum sağlayan Anadolu arısı çok çalışkan bir tür olarak bilinir ve Anadolu’nun her tarafında yetiştirilmektedir.

Sarı Arı:

Sarı arının anavatanı İtalya’nın Sicilya adası olup kışı sert geçen bitki örtüsü az olan yerlerde yaşamaları zordur.

Yağmacılık özelliği olan bu türünün oğul erme özelliği düşüktür. Kışın fazla bal tüken bu türün Akdeniz Bölgesi iklimine ve bitki örtüsüne çok iyi uyum sağladıkları tespit edilmiştir.

Siyah Arı: 

Dünyanın her tarafında görülmekle birlikte Avrupa ülkelerinde yaygın olan bu tür birçok arı ırkı ile melezleme yapılarak verimi yüksek hatlar elde edilmiştir.

Yapı olarak iri yapılı olarak bilinir ve karın altı halkalarında sarı noktalar mevcut olup vücutları uzun ve seyrek kıllarla kaplıdır.

Kışa dayanıklı olduğundan kışı sert geçen yerlerde tercih edilmektedir. oğul vermesi zayıftır.

Carniola Bal Arısı:

Carniola bal arısının ana vatanı Balkanlar olup ince yapılı bir arı türdür. Vücudu kısa ve ince kıllarla kaplı olan Carniola bal arılarının vücudundaki kitin tabakası koyu renklidir. Karın kısmı parlak renkli kısa kıllarla kaplıdır.