Sağlık Bakanlığı Apiterapi Hakkında Bilgilendirmede Bulundu

Apiterapi nedir.
Sağlık Bakanlığı'nın Apiterapi Açıklması.

Sağlık Bakanlığı web sitesinde Apiterapi hakkında bilgilendirmede bulundu. Apiterapi’yi; arı ve arı ürünlerinin koruyucu ve bazı hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı uygulama yöntemi olarak kullanılması biçimi olarak tanımlayan Sağlık Bakanlığı başlıca arı ürünlerini; bal, balmumu, arı poleni,  propolis, arı sütü, apilarnil ve arı zehri olarak açıkladı.

Sağlık Bakanlığı web sitesinde Apiterapi hakkında bilgilendirmede bulunurken Apiterapi uygulamasının hangi durumlarda kullanılabileceği ve kullanılamayacağına dair şu açıklamalara yer verdi:

Bal, propolis, arı sütü, polen, apilarnil vb. arı ürünleri antioksidan değeri yüksek ürünlerdir ve özellikle bağışıklık sistemini düzenleyici ve destekleyici olarak kullanılmalıdır.

Bal, yara ve yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. Arı zehri ise özellikle kas-iskelet sistemini etkileyen bazı nörolojik ( MS, ALS, Parkinson Hastalığı vs) ve romatizmal rahatsızlıklarda( RA, Ankilozan Spondilit vs) görülen kas-eklem sorunlarında ve miyalji, fibromyalji, artralji, nevralji gibi ağrılı durumlarda kullanılmaktadır.

Bu ürünlere allerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. Özellikle arı zehrine allerjisi olanlarda hayati tehlike oluşabilir.”